Răspuns :
concentratia / 100 = masa dizolvata / masa solutiei
se adauga 15 grame de sare si masa dizolvata creste cu 15 g
md2 = (md1+15)
In acelasi timp, si masa solutiei creste cu acele 15 grame
ms2 = (ms1 + 15 ) = 400 + 15 = 415 grame
c2 / 100 = md2 / ms2 = (md1+15) / 415
(md1+15) = c2 x 415 : 100 = 25 x 415:100 = 103,75
rezulta md = 103,75 - 15 = 88,75 grame masa de sare din solutia initiala
acum aflam concentratia initiala
c1 = md1 x 100 : ms1 = 88,75 x 100 : 400 = 22,1875 % concentratia initiala
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!