👤

Câte grame de H2 sunt necesare pentru a reacționa cu 7 moli de O2?
Un răspuns cât mai rapid, și cel mai explicat primește coroană!!


Răspuns :

  xmoli        7moli

  2  H2  +  O2  = 2 H2O

  2moli      1mol

se  afla molii de hidrogen

x=7.2:1=14 moli higrogen

se foloseste relatia  : n=m:M                  n=nr.de moli

m=n.M

m=14moli .2g/moli=28g hidrogen

2H2+O2=2H2O

Asta înseamnă că 2moli de H2 reacționează cu 1 mol de O2 și se obțin 2moli de apă (H2O)

14 moli de H2 vor reacționa cu 7 moli de O2

Un mol de H2 are 2 grame


Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari