Vă rog ajutați-mă!!
(nici in carte nu scrie cum se face!)

Ce cunoastem:
ms=750ml
c=10%
Ce nu cunoastem :
md= ?
Rezolvare:
[tex]c=\frac{md}{ms}[/tex] * 100
[tex]10= \frac{md}{750ml}[/tex] * 100
[tex]md= \frac{10 * 750ml}{100}[/tex]
md=75