Răspuns :
M,CaF2= 78g/mol
-calculez moli de sare
niu=m/M= 117g/78g/mol= 1,5mol
se vede ca 1molecula CaF2........1 ion calciu
1mol molec............1mol ion calciu\
1,5mol..................x= 1,5mol ioni
1mol ionu..........N,A ioni (N,A este numarul lui Avogadro)
1,5mol..............N= 1,5x6,023x10²³ ioni=........................calculeaza !!!
MCaF2=78g/mol
n=m/M=117/78=1,5 moli CaF2
1 mol Ca...........6,022*10^23 ioni
1,5 moli Ca.........x=9,033*10^23 ioni Ca.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!