probabil ca se cere concentratia solutiei obtinute !!!!!
ms1= 50g
c1= 18%
c= mdx100/ms---> md1= 18x50/100g= 9g
ms2= 300g
c2= 12%
md2= 12x300/100g= 36g
md3= md1+md2= 45g
ms3= ms1+ms2= 350g
c3= 45x100/350= calculeaza si verifica daca valoarea obtinuta se afla intre c1 si c2 !!!!