👤

calculati masa oxidului de fosfor(V) obtinuta din reactia oxigenului cu 3,1 g fosfor. Ce masă de oxigen s.a consumat? URGENT PLS

Răspuns :

    3,1 g    yg    xg

     P4 + 5O2=P4O10

   4.31g   5.32   284g

MP4O10= 4.31 +10.16=284-------->1mol=284g

x=3,1 .284 :4 . 31=7,1 g P4O10

y=3,1 .5 .32 : 4 .31=4g oxigen