Răspuns :
a).
680,55 g .............................. n moli
2KClO3 ---toC--> 2KCl + 3O2
2x122,5................................. 3
=> n = 3x680,55/2x122,5 = 8,33 moli O2
n = nr moli = masa / M.moleculara = 8,33 x 32 = 266,66 g O2
n = V / Vmolar => V = 8,33 x 22,4 = 186,6 L O2
n = N / N.A (nr lui Avogadro = 6,022x10la23) => N = 8,33 x 6,022x10la23
= 5,016x10la24 molecule O2
b).
md ................................. 8,33 moli
H2O2 ---toC--> H2O + O2
34 g/mol ............................ 32 g/mol
=> md = 34 x 8,33/32 = 8,85 g H2O2
c% = mdx100/ms => ms = mdx100/c% = 8,85x100/30 = 29,5 g sol. H2O2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!