👤

La un magazin s-au vândut intr-o zi 203 kg de portocale, a doua zi cu 50 kg mai mult, iar în ă treia zi cu 142 kg.
Câte kg de portocale s-au vândut în cele trei zile?


Răspuns :

1. 203 kg

2. 203+50=253 kg

3.  142

total 203+253+142=598 kg

203+50=253 kg portocale ( a doua zi)
142+253=395 kg portocale ( a treia zi)
203+253+142=598kg portocale ( in cele 3 zile)