👤

ce concentratie procentuala v a avea solutia obtinuta prin dizolvarea a 70g sare in 630 g H20 urgentt

Răspuns :

md = 70g

mh2o = 630g

c = ?

ms = 630 + 70 = 700g

c= md/ms * 100

c= 70/700 * 100

c= 1/10 * 100

c= 100/10

c= 10%