Răspuns :
30 kg lamai..........45 kg de mere........360 ron
6kg lamai............costa cat 9kg mere
____________________________
? costa 1 kg lamai .....? costa 1 kg mere
Daca 6kg de lamai costa cat 9 kg de mere, consideram ca se cumpara numai mere
Deci 30kg de lamai le putem imparti in 30kg : 6kg =5 (grupe)
care corespund la 5*9= 45 kg de mere
deci 45kg +45kg = 90kg mere care costa 360 lei
un kg de mere costa: 360 :90 = 4 lei (un kg de mere)
6 kg de lamai costa cat 9 de mere
6kg de lamai costa -----9*4 = 36 lei
un kg de lamai costa 36: 6 = 6 lei
Dacă 30 kg lămâi și 45 kg mere costă 360 lei, scriem următoarea schemă:
30 kg lămâi ........ 45 kg mere ...........360 lei
Împart toată linia la 5 și obținem:
30:5 kg lămâi ...... 45:5kg mere .........360:5 lei
6 kg lămâi .............9 kg mere ..............72 lei
Deci 6 kg de lămâi și 9 kg de mere costă 72 lei.
Cum (din problemă) știm că 6 kg de lămâi costă cât 9 kg de mere, înlocuim cele 6 kg de lămâi cu 9 kg de mere și schema devine:
9 kg mere ...... 9 kg mere ..........72 lei
Prin urmare 18 kg de mere costă 72 lei,
deci 1 kg de mere costă 72 : 18 = 4 lei
Atunci 9 kg de mere costă 9x4=36 lei,
deci și 6 kg de lămâi costă tot 36 lei.
Prin urmare 1 kg de lămâi costă 36:6=6 lei
Răspuns: 1 kg mere costă 4 lei iar un kg de lămâi costă 6 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!