Calculati concentratia procentuala pentru C6H14.

De obicei pentru compusii chimici ai compozitie procentuala...., concentratie procentuala seaplica deobicei la solutii.....
M.moleculara C6H14 = 6x12+14x1 = 70+14 = 84 g/mol
daca la 84 g C6H14__avem__ 70 g C __si__ 14 g H
la 100% C6H14 _vom avea_ a% C__si___ b% H
=> a = 70x100/84 = 83,33 C
=> b = 100 - 83,33 = 16,67% H