👤

Știind că viteza medie de deplasare a unui prieten este de 7 km/h iar a unui biciclist este de 22 km/h cu cât parcurge mai puțin pietonul decât biciclist în patru ore

Răspuns :

cat parcurge pietonul in 4 ore = 7x4 = 28 km

cat parcurge biciclistul in 4 ore = 22x4 = 88 km

diferenta  = 88-28 = 60 km