👤

pateu kg de rosii si 3kg de castraveti Costa 30 de lei. stind ca 1kg de rosii este mai scump de trek ori decat 1kg de castraveti sa se afla pretul unui kg din fiecare fel. (Rezolvare in 2 moduri:prin metoda false ipoteze si prin metoda comparaftei!)

Răspuns :

4kg r 3kg c ............ 30 lei
1kg r = 3kg c
4kg r 1kg r ......... 30 lei
1 kg r = 6lei
1kg c = 6:3=2

Am inlocuit si am aflat.
Sper ca te am ajutat
Succes la scoala

4 kg rosii si 3 kg castraveti .......30 lei

1 kg rosii = 3 x 1 kg castraveti

4 kg rosii = 4 x 3 x c

4 r + 3 c = 30

12 c + 3 c = 30

15 c = 30

c =30:15

c = 2 lei kg castraveti

r = 3 x c= 3 x 2 = 6 lei kg rosii