100 g substanta A .......61,01 g C ......15,25 g H ...... 23,72 g N
59 g substanta........x........y........z
x=36 g C rezulta ca avem 3 molecule de C
y=9 g H rezulta ca avem 9 molecule de H
z=14 g N rezulta ca avem o molecula de azot
Formula moleculara: C₃H₉N