1 Andrei pleacă la ora 10:00 împreună cu părinții cu autoturismul în vizită la bunici și ajunge la aceștia la ora 12:00 Casa bunicilor se află la 120 km de casa lui Andrei În această călătorie viteza medie autoturismului a fost de:
a) 60 km/h. c)72 km/h
b)120 km/h. d)12 km/h
2 Exprimând în unități SI viteza de 54 km/h obținem :
1. v medie=distanta totala/timpul total v medie=120km/2h=60km/h Raspunsul este a) 2. 1km=1000m 1h=3600s Fractia 54 km/h devine 54x1000m/3600s=15m/s Raspunsul este d)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!