👤

Care este concentratia solutiei de țiripig folosite la elementul Leclanché umed, daca s-au folosit 600 cm cub apa ( p apa = 1g/cm cub) si 150g țiripig

Răspuns :

600 cm3 x 1 g/cm3 = 600 g apa

md = 150 g tipirig

=> ms = md + m.apa = 150 + 600 = 750 g sol tipirig

c% = mdx100/ms

=> c% = 150x100/750 = 20%