👤

Cate molecule de oxigen molecular contin 80 g oxigen?

Răspuns :

folosesc doua relatii de calcul a numarului de moli,pe care le egalez

niu= m/M           unde M=32g/mol

niu= N/N,A,       unde N,A este numarul lui Avogadro

80/32= N/6,023x10²³----> N= 2,5x6,023x10²³=15X10²³.molec

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari