👤

problema cu plan: un electrician avea o bucata de cablu cu lungimea de 70cm. a taiat din ea mai intii o bucata de 46cm, apoi inca o bucata de 15cm. ce lungime are bucata ramasa?

Răspuns :

L(lungime)

L=70cm

L-46

70-46=24

24 -15 =

9 cm rămași .

1)Insumam(adunam) cele 2 bucati taiate! 46+15=61 cm.!     2)Scadem din bucata de cablu.....cele 2 segmente taiate:70cm.-61 cm.=9 cm.      3) Bucata ramasa are 9 cm.O seara placuta!!