👤

Un biciclist se deplaseaza cu viteza de 5 metri pe secunda timp de 2 ore. Ce distanta a parcurs?

Răspuns :

viteza  = distanta  :  timp


rezulta ca distanta = viteza x timpul

viteza  = 5 m/s

timp = 2 ore = 2 x 3600 s = 7200 s

distanta  = 5 m/s x 7200 s = 36 000 m = 36 km