concentratia / 100 = masa dizolvata / masa solutiei
md = c x ms : 100 = 30 x 400 : 100 = 120 grame soda
solutia finala va avea c2 = 10 %, aceeasi masa dizolvata = 120 g dar masa solutiei va fi mai mare
ms = md x 100 : c = 120 x 100 : 10 = 1200 grame solutie
masa de apa adaugata este masa solutiei finale - masa solutiei initiale = 1200 g - 400 g = 800 grame apa