Răspuns :
c- ciocolata
p- paine
Iar o ciocolata costa 6 lei: 6x1=6

Notam ciocolată cu c și pâinea cu p:
c=6p
c+4p=10 lei
6p+4p=10lei
10p=10lei
p=10:10=1leu
c=6×1=6lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!