👤

O croitoreasa face intr-o luna , din 140 m de stofa ,50 de camasi. Ea vinde camasile cu 150 lei bucata. Cat a castigat acea croitoreasa , daca un metru de stofa costa 40 de lei, iar accesoriile, 50 lei ?

















Răspuns :

50x150=7500 lei pe camasi

140x40=5600 lei cheltuiti pe stofa

castig=7500-(5600+50)=7500-5650=1850 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari