👤

Un tanar a dormit de la ora 14:25:30 pana la 17:5:45. Cat timp a dormit tanarul?

Răspuns :

Mai intai scazi secundele. 45-30=15 secunde.

Apoi scazi minutele. 5<25, deci transformi o ora in minute si faci scaderea: 60+5-25=40 minute.

Tinand minte ca ai scazut o ora, calculezi numarul de ore: 17-1-14= 2 ore.

In final, le adaugi impreuna: 2h40min15s.