11,2 dm3 .................. a kmoli ...b kmoli
C2H6 + 7/2O2 --> 2CO2 + 3H2O
22,4 ............................2 ........... 3
=> a = 2x11,2/22,4 = 1 kmol CO2
=> b = 3x11,2/22,4 = 1,5 kmoli H2O gazoasa
stim ca PV = nRT
n = a + b = 1,5+1 = 2,5 kmoli
=> 1V = 2,5x0,82x(273+527)
=> V = 164 dm3 gaze