👤

Rezolva în doua moduri!
Doua caiete si trei pixuri costa 17lei iar trei caiete si doua pixuri de acelasi fel costa 13 lei.Cat costa șapte caiete și opt pixuri?


Răspuns :

Metoda comparatiei

2 caiete ............ 3 pixuri ........ 17 lei  l  x 3

3 caiete ............  2 pixuri ........ 13 lei  l x 2

__________________________ egalizez nr. caiete

6 caiete ............ 9 pixuri ......... 51 lei

6 caiete ............ 4 pixuri .......... 26 lei

___________________________ scad relatiile

/                          5 pixuri .......... 25 lei

25 lei : 5 = 5 lei costa un pix

_____________________________


3 caiete ............  2 pixuri ........ 13 lei

13 lei - 2 x 5 lei = 13 - 10 = 3 lei costa 3 caiete

3 lei : 3 = 1 leu costa un caiet

7 × 1 leu + 8 × 5 lei = 7 lei + 40 lei = 74 lei → costa șapte caiete și opt pixuri

_____________________________________________________

Al doilea mod:

2 caiete ............ 3 pixuri ........ 17 lei  

3 caiete ............  2 pixuri ........ 13 lei  

___________________________ le adun

5 caiete .............. 5 pixuri ....... 30 lei l : 5

___________________________

1 caiet ................  1 pix ............  6 lei  

c = pret caiet   si  p = pret pix

1 c + 1 p = 6

3 c + 2 p = 13

c + 2 ( c + p ) = 13

c + 2 × 6 = 13

c = 13 - 12

c = 1 leu ( pret caiet )

6 lei - 1 leu = 5 lei ( pret pix )