👤

câte moli de O2 reacționează cu 48 g mg

Răspuns :

  48g           xg

  2 Mg   +   O2  = 2MgO

 2 .24 g       32g

x=48 .32 : 2.24=32 g oxigen

nr.moli=n

n=m : m

n=32g :32g/moli=1mol oxigen