Răspuns :
m.molec. SO2=64g/mol
un mol.....64g
0,3moli......x
x=0,3•64
un mol.....64g
0,3moli......x
x=0,3•64
SO2
M=32+2.16=64------>1mol=64g
se aplica relatia : n= m: M n=nr.moli ;m=masa subst.
m=n.M
m=0,3 moli .64g/moli=19,2 g SO2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!