👤

delta L1=3 cm
delta L2=5cm

m1=? m2 = 100 g


K=?


Răspuns :

m2=0,1kg

Δl1=0,03m

Δl2=0,05m

___________

m1-?

k-?


k=m2g/Δl2=1/0,05=20N/m

m1=Δl1*k/g=0,03*20/10=0,06kg

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari