👤

Sa se calculeze masa de solutie care se obtine din:
a). 20 NaOH, c=40%
b). 384g H2SO4, c=25%



Răspuns :

a.

md=20 g NaOH             c=md.100: ms

c=40                               ms=md.100:c

ms                                       ms=20.100: 40=50 g sol.


b.

md=384 g H2SO4          ms=md .100:c

c=25                                 ms=384.100 :25=1536 g sol.

ms

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari