👤

4 m de matase su 3 m de stofa costa 125 de lei, iar 2 m de amtase si 6 m de stofa, 130 de lei. Cat costa metrul de matase si cat costa metrul de stofa

Va rog e urgent dau coroana si 30 puncte!!!


Răspuns :

A două adunare se împarte la 2 și rezultă 1 m mătase și 3 m stofă= 60lei, 125-65=60 lei, 60 lei:3= 20 lei m de mătase și 15 lei stof