👤

Compuneti o problemă si apoi rezolvati-o,folosind datele urmatoare:6kg piersici...........8kg mere........54lei;6kg piersici.........10kg mere..... ...... 60 lei

Răspuns :

În prima zi, la un magazin s-au adus 6 kg piersici, 8 kg mere, care costă 54 lei.În a doua zi s-au adus 6 kg piersici, 10 kg mere, care costă 60 lei.Cât costă un kg de mere?

Metoda comparației desen:
6 kg piersici...8 kg mere...54 lei
6 kg piersici...10 kg mere...60 lei

Rezolvare exercițiu:
6÷2=3 lei(kg de mere)
2 mere=6 lei