👤

Ce concentratie va avea solutia rezultanta prin adaugarea 200g apa peste 500 g solutie de concentrati initiala 20% (ajutatima va rog)

Răspuns :

[tex]cp1=\frac{md}{ms1} *100=>md=\frac{cp1*ms1}{100} =>md=\frac{20*500}{100} => md=100g[/tex]

[tex]cp2=\frac{md}{ms2} *100\\ms2=ms1+m apa=200+500=800 g => cp2=\frac{100}{800} *100 => cp2=12.5[/tex] %