xg 122,4 g
2 H2 + O2 = 2H2O
2 .2 g 2.18 g
V molar=n .22,4
n=179,2 litri : 22,4 litri/mol=8 moli hidrogen
n=m : M
m=n.M=8moli . 2g/mol
=16 g hidrogen
se calculeaza x din ec.
x=4.122,4 : 2 .18=13,6 g hidrogen
randamentul=mp.100:mt [mp=masa obtinuta practic
mt= masa calculata teoretic ]
randamentul=13,6 .100 : 16=85 la suta