👤

Ce catitate de solutie de concentrație 1% se obtine prin dizolvarea a 7g de sare in apa?

Răspuns :

c=1 la suta                                  c=md.100:ms

md=7g                                       ms=md.100: c

ms =?                                         ms=7.100:1=700 g sol.

1
[tex] \frac{1}{100 } = \frac{ 7}{ms} \\ [/tex]
Ms=7x100=700