M.molara CO2 = 44 g/mol
n = nr de moli = masa / M.molara
=> n = 176 / 44 = 4 moli CO2
volumul unei mase de gaz in c. n. (conditii normale, 0oC si 1 atm) se determina din relatia nr de moli
=> tot n = V / V.m, V.m = 22,4
=> V = nxV.m = 4 x 22,4 = 89,6 L CO2