👤

ce cantitate de apa se obtinedin 2 moli de oxigen?

Răspuns :

                2moli     xmoli

     2H2 + O2  = 2H2O

              1mol       2moli

se lucreaza in moli

x=2 .2 =4 moli H2O

Se afla cantit de apa

n=nr. moli

n=m: M

m=n.M

m=4moli .18g/mol=72 g H20

MH2O=2+16=18------->1mol=18g