👤

Ajutor!Coroana!Un corp cu masa de 120 g este atarnat de un cablu elastic pe care il alungeste cu 2 cm.Daca g=10 N\kg,determinati constanta elastica a cablului.Coroana,va rog mult!

Răspuns :

Se da:

m=120g=0,12kg

Δl=2cm=0,02m

g=10N/kg

______

k-?

Fe=mg

k=Fe/Δl=mg/Δl=0,12*10/0,02=60N/m

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari