👤

3 grame dintr o substanta simpla cu z=6 ard intr un vas ce contine moleculele elementului cu z=8.Identificati cele doua elemente,scrie ecuatia reactiei si determina cantitatea de produs de reactie obtionut

Răspuns :

Z=6---> C   cu masa molara 12g/mol

Z=8---> O   cu masa molara  16g/mol

1mol.........1mol   sau, in grame

C+ O2---> CO2

12g...............44g

3g.................x=....................calculeaza !!!

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari