👤

Calculați :masa de calcar cu puritate 80% necesar obținerii prin descompunere a 336 kg de oxid de calciu (Cao).

Răspuns :

      Xkg            336kg

       CaCO3 = CaO +CO2

      100kg       56kg

se calculeaza masele moleculare

MCaCO3=40+12=3.16=100----->1kmol=100 kg

MCaO=40+ 16=56------->1kmol=56kg

se calculeaza cantit. pura de CaCO3----> X [ din ec. ]

x=100.336 : 56=600kg CaCO3 pur

se calculeaza cantit. totala de calcar

se aplica formula puritatii

p=mp.100:mt

mt=mp.100: p

mt=600.100:80=750 kg calcar