👤

Dupa o ieftinire cu 30%, pretul unui obiect este 700 de lei. Determinati pretul obiectului inainte de ieftinire.

Răspuns :

p - px30% = 700

p - 3p/10 = 700

10p - 3p = 7000

7p = 7000

p = 1000 lei

70% (100%-30%) ....................  700 lei

100% .........................................       y lei

y = 100 x 700 : 70 = 1000 lei pretul initial a obiectului