👤

care este Ph unei solutii apoase care contine 36gNaOH in 9 dmc de solutie?

Răspuns :

-Calculez moli NaOH

niu= m/M=36g/40g/mol=0,9mol

-calculez concentratia molara a solutiei

c=niu/V= 0,9mol/9 l=0,1mol/l=10⁻¹mol/l                  1dmc= 1 l

-calculez pOH=-log[OH⁻]= 1

-calculez pH

pH + pOH= 14----> pOH= 13

[