👤

Un tren elctric se misca cu viteaza de 108 km/h intrerupanduse curentul electric trenul se opreste dupa 30 s
Sa se afle accelerația trenului


Răspuns :

vo=108 km/h=30 m/s

v=0 m/s

v=vo+at<=>0=30+30a<=>a=-1 m/s^2