Răspuns :
xg 40g
Na2CO3 +2HCl = 2NaCl+ CO2 +H2O
106g 2 . 36,5 g
MNa2CO3=2.23+12+3.16=106------>1mol=106g
MHCl=1+35,5=36,5------> 1mol=36,5 g
Se calculeaza md sol. de HCl
c=md.100: ms
md =c.ms:100
md=20.200:100=40g HCl
se calculeaza cantit. de Na2CO3 pura
x=40.106 :2.36,5=58,08g Na2CO3 pur
Se aplica formula puritatii pentru a calcula cantit. totala de Na2CO3
p=mp.100: mt
mt=mp.100:p
mt=58,08 .100:90=64,53 g Na2CO3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!