Răspuns :
1.
Deoarece corpul pleaca din repaus , inseamna ca viteza initiala , vo , este 0.Aplicand legea miscarii rectilinie uniform variate , aflam acceleratia: d=vo*t+at²/2<=>200=0+a*16²/2<=>246a/2=200=>a=200*2/246=400/246=1,62 m/s².Viteza finala o aflam din legea vitezelor , v=vo+at=0+1,62*16=26,92 m/s
2.Transformam unitatile in S.I.: v0=108 km/h=30 m/s
t=1 min=60 s
Viteza vinala a trenului va fi 0 , deoarece el trebuie sa se opreasca in timpul t=60 s.Acceleratia de franare o aflam din legea vitezelor: v=v0+at<=>0=30+60t<=>-30=60a=>a=-0,5 m/s² , deoarece e negativa ne arata ca trenul franeaza.Folosind legea lui Galileo Galilei aflam distanta de franare: v²=vo²+2ad<=>0=900-d=>d=900 m
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!