👤

Care este greutatea unui corp care are un volum de 0,5 m cubi și densitatea de 800 de kg pe metru cub

Răspuns :

Răspuns:  G = 4000 N

Explicație:

Greutatea = mg

masa = densitate x Volum

G = ρVg

      ρ = 800 kg /m³

      V = 0,5 m³

      g = 10 N/kg

G = 800 kg/m³ x 0,5 m³ x 10 n/kg = 4000 Newton