👤

O cărămidă are masa de 500 g si exercita pe o suprafață orizontală o P (presiune) = 2 kPa (kilo pascali), suprafața de sprijin este:
VA ROG! URGENT! Dau coroana!


Răspuns :

m=500 g=0,5 kg

p=2 kPa=2000 Pa

G=mg=0,5*10=5 N

p=F/S=G/S=>S=G/p=5/200=0,0025 m²