👤

Determinati viteza medie a unui mobil (in m/s)daca intr-un interval de timp de 0,3h strabate odistanta de 90m.

Răspuns :

Transformari:

0.3h=1080 s


Vmed=d/∆t=>vmed=90 m/1080 s=0.08 m/s