👤

Un corp cade liber de la înălţimea de 30 m faţă de sol(se consideră
g =10 m/s , iar frecările
cu aerul sunt neglijabile). La înălţimea la care energia cinetică este de două ori mai mare
decât energia potenţială gravitaţională măsurată faţă de nivelul solului, viteza corpului este:


Răspuns :

Ec=2Ep


mv^/2 = 2mgh'


v^2/2=2gh'


v^2=4gh'


v=2 rad(gh')


In oricare punct al traiectoriei :


Ep+Ec=E


Particularizand


3Ep=mgh

3mgh'=mgh

h'=h/3


Adica


v=2rad(gh/3)=2*10=20m/s