Răspuns :
calculez masa si moli de Zn pur ,cu p= 90%
p=m,px100/m,i---> 90= m,px100/214,5---> m,p= 193g
niu= m/M= 193g/65g/mol= 2,97molZn
deduc din ecuatia chimica moli HCl, mol H2 , mol sare
1mol....2mol.......2mol.........2mol
Zn + 2HCl-------> ZnCl2 + H2
2,97g.......x...........y...........z
x= 5,94molHCl
y=z=2,97mol
a) m,HCl= niuxM= 5,94molx36,5g/mol=216,8 g HCl
,deoarece M,HCl=36,5g/mol
acesta este masa dizolvata, md, in solutie-> calculez ms
c=mdx100/ms---> ms= 216,8x100/10g= 2168g sol.
b)V= niuxVm= 2,97x22,4 l=........................calculeaza
Vm este volumul molar
c) 2,97mol ZnCl2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!