👤

In laboratoarele de chimie, pentru primul ajutor in caz de arsuri cu acid este folosita solutia de hidrogenocarbonat de sodiu. Ce volum de solutie de NaHCO3 cu partea de masa de 2% (densitatea 1 g/cm^3) poate fi pregatit din 200 g de soda alimentara?
Scrie-ti ce se da !!! AJUTATI-MA PLSSS !!!


Răspuns :

se plica relatia  \

c=mdx100/ms---> ms=mdx100/c= 200x100/2=10000g

ro=1g/cm³------> V=10000cm³=10 l